Forum Audi B2

Forum miłośników Audi B2
Teraz jest 25 sie 2019, o 02:30

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 wrz 2009, o 22:04 

Okazało się, że blok dotychczasowego silnika w wyniku powypadkowej przeszłości miał pękniętą ściankę pomiędzy kanałem wodnym, a komorą korbową i po osiągnięciu wyższej temperatury zachodził w niej proces destylacji płynu chłodzącego, którego produkt zbierał się w odstojniku sportowej odmy (bimbrownica :D). A o końcu zabawy przesądziła K24 rozszczelniając się po gorącej stronę.
I tak pod maskę trafił odprężony tłokami z wcześniejszego MC2 silnik 2B (blok po tulejowaniu, który złożyłem na nowych panewkach i pierścieniach).
Obrazek Obrazek Obrazek
Tą jednostkę poddałem dalszym modyfikacjom, co opisałem poniżej odznaczając jaśniejszym kolorem te, które wprowadziłem w aucie pierwotnie, jednak najważniejszych punktów jeszcze nie zrealizowałem ze względu na nie dotarty silnik.
Eksperymentowałem też z turbiną K26/27, do której dobrałem odpowiedni wałek i mechaniczne popychacze wykonane wg własnego projektu umożliwiające jazdę na czerwonym polu. Samochód przyśpieszał rewelacyjnie jednak wolę, gdy sprężarka budzi się przy niższych obrotach i powróciłem do fabrycznej K24.
Jeszcze nie koniec pracy nad silnikiem i w sumie na razie dalej skupie się na jego osiągach, ale nabyłem jeszcze kilka detali, które postaram się stopniowo instalować - pokrywę przepływomierza widać w awatarze...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

MODYFIKACJE

Głowica
- obrobione kanały wydechowe ( ułatwienie opróżniania cylindrów, wyeliminowanie zawirowań na łączeniu głowicy z kolektorem);
- obrobiona powierzchnia grzybków zaworów wydechowych (ułatwienie opróżniania cylindrów);
- zawory ssące o średnicy grzybków - 40 mm;
- dodatkowe króćce odprowadzające płyn chłodzący, zwiększające efektywność chłodzenia „ostatnich” cylindrów (zmniejszenie ryzyka spalania stukowego).

Układ dolotowy
- FIMC sprawdzony w pierwszym swapie (Iveco Daily 2.8 TDi) – tu z przerobionymi króćcami.
Obrazek

Układ wydechowy
- wydech 60 mm z tłumikiem przelotowym;
- sprężyna wastegate z silnika WR;
- obrobione krawędzie spływu separatora kolektora wydechowego (wyeliminowanie tworzenia się zawirowań przed turbiną).
Obrazek Obrazek Obrazek

Zawieszenie
- grube sprężyny z Urquattro zamiast Weitec -35/-35;
- kolumny McPhersonów z piastami 5x112 z Urquattro;
- amortyzatory z regulacją twardości Koni Sport;
- krótka przekładnia kierownicza z S2/RS2.

Układ hamulcowy
- tarcze hamulcowe 276/25 5x112;
- zaciski Ate 60 (zmniejszenie masy nieresorowalnej w stosunku do Girling 60);
- pompa hamulcowa o większej średnicy tłoczka (25,40 mm zamiast 22,20 mm).
Obrazek

HISTORIA

Czyli mała retrospekcja jak widać pierwsze trzy zdjęcia jeszcze z ebaY, gdzie wspólnie z Rutkiem zakupiliśmy prawie pod duńską granicą trzy auta...

Szkaradne ospojlerowanie Riegera wróciło z powrotem za Odrę, a samochód stanął na trochę u znajomego w nie tylko przysłowiowych krzakach. Później, po wymontowaniu silnika czekał dalej w garażu na rozpoczęcie prac blacharskich i lakierniczych, które niestety bardzo się przeciągneły...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pewne elementy mające nadać autu pewien charakter także było trzeba odrestaurować.
Obrazek Obrazek
Jeżeli chodzi o blacharkę to wszelkie elementy przykręcane (przednie błotniki i maska), na których była korozja zostały wymienione. Pozostałe ogniska rdzy zostały usunięte tradycyjnymi metodami. Progi jak i podłoga (także za przednimi nadkolami) zachowały się w bardzo dobrym stanie. W zaskakującym dla mnie stanie (porównując do wcześniejszych Coupe eksploatowanych w kraju) okazały się być profile zamknięte niestety aparat jest zbyt duży i nie mogłem utrwalić łączenia progu z podłogą (nie ma tam ani śladu rdzy, a jedynie warstwa oryg. środku konserwującego). Za to łączenie błotnika z nadkolem tak.
W/w profile zamknięte, łącznie z podłuznicami zostały po 23 latach ponownie przekonserwowane.
Auto nie było lakierowane w całości, ponieważ zależało mi, aby na zdrowych elementach pozostał jeszcze fabryczny lakier.

I tak doczekał wiosny :mrgreen: kiedy to zyskał nowe serce (ale narracja co ? :-P)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po odpaleniu swapa okazało się jeszcze, że przewody paliwowe ciekną w dwóch miejscach bo przekorodowały, a przy demontowaniu dosłownie rozpadły się w rękach. Zastąpiłem je miedzianym przewodami w izolacji, które gazownicy stosują między zaworem do tankowania, a butlą (wyszło dokładnie 8m - może komuś się przyda).

Stylistykę auta wzorowałem na 80 quattro z prospektu firmy VOTEX, który to prawdopodobnie oferował KIT także do quattro w nadwoziu Coupe, bo widziałem kiedyś na ebay’u częściowo rozkompletowany egzemplarz.
Obrazek

A tak wyglądał efekt końcowy w 2009 r.

Ostatnio edytowano 26 lis 2009, o 22:40 przez mechitro, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: 2 wrz 2009, o 22:26 

Kolejny fajny projekt :mrgreen: . Ład i porządek pod maską. Wszystko na swoim miejscu jak być powinno. W jaką moc celujesz po przeróbkach? Fajna ta czapka przepływomierza z URQ (gdzie takie coś można dostać?). Mógłbyś pokazać na foto i opisać przerobienie WG (chodzi pewnie o śrubę co i jak) ;-) . Dla mnie to taki cichociemny sprinter spod świateł :-).
P.S. Czy sedan na zdjęciu też quattro i też twój?
Pozdr

Tytuł:
PostNapisane: 2 wrz 2009, o 22:49 

Michał, jak możesz opisz trochę temat montażu intercoolera... jakich jest rozmariów i czy mieście się między lampami razem z grillem?

Pozdr

Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 07:14 

No no szacuneczek, kolejne piękne cacuszko na naszych dziurawych drogach :mrgreen:
A od czego pompa hamulcowa??

ps. Mechitro Pamiętam o tym kontakcie na obróbkę silnika, ale nie mogę nigdzie dorwać numeru do tego kolesia, a podjechać tam i go zagadnąć na boku to dla jego szefów podejrzane od razu i by wpadł chłopak, jeśli jeszcze potrzebujesz to daj znak coś wymyślimy.

Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 10:26 

konrad1 napisał(a):
W jaką moc celujesz po przeróbkach? Fajna ta czapka przepływomierza z URQ (gdzie takie coś można dostać?).
Ciężko powiedzieć... Wydaje mi się, że większym wyzwaniem od zasilania wystarczająco bogatą mieszanką będzie dla mnie sterowanie zapłonem - w kontekście przekroczenia granicy 1 bara. Gdyby udało się te uzyskać 250ps to byłbym usatysfakcjonowany.
A czapki kupuje się na ebaY'u :mrgreen:

konrad1 napisał(a):
Mógłbyś pokazać na foto i opisać przerobienie WG (chodzi pewnie o śrubę co i jak)
Dokładne foto takiej przeróbki masz w wątku z moim poprzednim swapem. Ale to wg mnie druciarstwo - szczegóły w wydzielonym temacie http://audi-b2.pl/forum/viewtopic.php?p=9003#9003
Zastosowałem twardszą sprężynę od silnika 1B, bo to jedyna metoda na zwiększenie doładowania już przy niższych obrotach, a dodatkowo N75 steruje WG tylko nadciśnieniowo (choć to akurat zrobiłem z konieczności). Oczywiście mam w zanadrzu jeszcze twardszą sprężynkę od WR, a w głowie pewne rozwiązania ale to już do wykorzystania kiedy będę motor stroił.

DeS napisał(a):
Michał, jak możesz opisz trochę temat montażu intercoolera... jakich jest rozmariów i czy mieście się między lampami razem z grillem?
Intercooler mieści się między reflektorami i pod samym grillem (usuwasz jedynie kawałek blachy pasa przedniego pod atrapą - jej mocowanie), a po usunięciu tylnych fragmentów blach, które znajdują się pomiędzy reflektorem, a atrapą można tam wpasować gumowe kolanka (jak wyżej: patrz na mój wcześniejszy projekt). Tutaj przyspawałem inne króćce dzięki czemu wpasowałem IC bez wycinania fragmentów przy reflektorach i pozbyłem się 2 zbędnych i trudnodostępnych połączęń dolotu.

QBAAS napisał(a):
A od czego pompa hamulcowa??
VW Transporter T 4 2.5 TDI oraz 2.4D po 96r
Kuba myśl usilnie, bo temat aktualny.

Ostatnio edytowano 5 wrz 2009, o 10:52 przez mechitro, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 12:55 

Przydałby się ładniutki i czarno srebrny silniczek, bo auto robi bardzo pozytywne wrażenie. A zrudziały blok, burzy harmonię komory silnika.

Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 13:26 

O czym Wy piszecie to nie mam najmniejszego pojęcia :-| Ale mogę powiedzieć że zarąbiście podoba mi się jej wygląd zewnętrzny :mrgreen: Wszystko ze smakiem i na swoim miejscu, dodatkowo ten porządek pod maską miażdży :shock: Widać że znasz się na rzeczy ... Pozdrawiam

ex: Audi S4 B5 '00 2.7 biTurbo
ex: Audi A6 C6 '04 3.0 TDi Quattro

Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 16:15 

Fajna audi. koła fajne, z epoki i grill taki ,,inny''- :mrgreen: niespotykany. Patrząc w jakim stanie była a jakim jest teraz to muszę to napisać. Kawał dobrej roboty :roll:

Obrazek
http://www.klasyczny.com/forum/viewtopi ... d&start=20
http://www.pkaudi.pl/forum2/viewtopic.p ... 78&start=0
http://www.audi80.pl/audi-coupe-gt-odc- ... t33034.htm

Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 20:09 

No Panie....pogratulować....
Widać, że to nie pierwszy taki Twój project, jestem pełen podziwu, po prostu cholernie mi się podoba....

Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 22:16 

Felgi są świetne :-) przydały by sie tylko frankani z tyłu jeszcze.

P.S. Coś do kompletu ;-) http://www.allegro.pl/item730386427_rar ... pe_b2.html

Tytuł:
PostNapisane: 4 wrz 2009, o 13:07 

Bardzo fajne auto Ci wyszło, pogratulować ;-)

Tytuł:
PostNapisane: 4 wrz 2009, o 21:12 

no...no....no.....wkońcu sie doczekałem......autko prezentuje sie prześwietnie, a jezdzi pewnie jeszcze lepiej....wielkie gratki...pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 11 wrz 2009, o 11:59 

libton napisał(a):
no...no....no.....wkońcu sie doczekałem......autko prezentuje sie prześwietnie, a jezdzi pewnie jeszcze lepiej....wielkie gratki...pozdrawiam

...tak, tak w końcu też się doczekałem. Malborskie Coupe słyną już w kraju od lat. Teraz z zapartym tchem przeczytałem historię kolejnego przywróconego do życia egzemplarza. Fajnie oglądać, podziwiać odbudowane i przywrócone do oryginału (może poza silnikiem) z dbałością o szczegóły auto. Super to opisałeś (narracja :-) ) i udokumentowałeś fotograficznie. Bardzo fajnie z tym VOTEX'EM.... Pewnie znajdą się szczegóły do dopracowania, ale szacunek za włożony nakład czasu, pracy i finansów. Jak patrzę i porównuję:
ObrazekObrazek
...to nie sposób ukryć podziwu, i przestać narzekać na brak wolnego czasu :!: Bardzo ładne auto :!:

Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2009, o 11:57 

brak mi słów uznania , masa pracy i serca włożona w samochód ,wielki szacunek dla Twojej osoby , wspaniały samochód

80 B22D 83' - niby 7A ale brak dowodów ,więc niedzwiadek potnie na sporta
80 B2 Coupe GT było
A4 quattro 97' compsport było
A6 quattro 3.0 compsport 280ps najbardziej wadliwy pojazd jaki posiadam
URQuattro 2.1T 10V 87' -> swap 2,2T 20V

Tytuł:
PostNapisane: 1 paź 2009, o 19:27 

no no no Panie i Panowie, miałem okazje się tą pięknością wczoraj przejechać... na siedzeniu pasażera niestety, ale to pewnie dlatego, że właściciel miał pewne obawy, że Go zawstydzę :mrgreen: a poważnie, to auto naprawdę daję radę i zrobiło na mnie duże wrażenie. Banan mi z paszczy nie schodził, przy nawrotach, a i myślałem chwilami, że nie będzie komu napisać tego posta, ja już gratulowałem pewnie jako pierwszy osobiście, ale tu przy świadkach jeszcze raz, wielkie gratki...

Audi 200 5T 2.1 '82

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1